sobota, 17 września 2011

Co potrafi roczne dziecko?

Dziecko z dniem ukończenia pierwszego roku przestaje być niemowlęciem – to wydarzenie jest wzruszające dla każdego rodzica. Przez cały rok zapewne towarzyszyłaś maleństwu w jego sukcesach, obserwowałaś jak z każdym dniem przyswaja sobie coraz to nowsze umiejętności. Jak sobie to przypomnisz Az łza się w oku kręci, przecież jeszcze nie dawno był nieporadnym maleństwem a teraz…. Właśnie, co teraz umie Twoje roczne dziecko?

Co potrafi roczne dziecko?


Pewnie stoi samo na nóżkach?
Dziecku zaczyna się nudzić bycie w jednej pozycji na czworakach dlatego coraz częściej woli być w pozycji pionowej. Stojąc może sobie też pozwolić na większą możliwość zaspokojenia ciekawości np. sięgnąć po cos co znajduje się wyżej. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie aby osiągnąć cel „ co mama nie da, sam sobie wezmę” Potrafi również utrzymać równowagę klęcząc.

Samodzielnie stawia pierwsze kroki- Maluszki są bardzo ruchliwe i ciekawe świata, chodzenie to nowa umiejętność, która pozwala im na odkrywanie świata z zupełnie nowej perspektywy. Chodzą jeszcze nie pewnie, na szeroko rozstawionych nogach czasem z pomocą dorosłych,  ale  wytrwale doskonalą się w tej dziedzinie, nie zrażając się częstymi upadkami na pupę. Jeżeli jeszcze twoje dziecko nie chodzi nie ma się czym martwic, najczęściej dzieci zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w 13 miesiącu, a niektóre nawet jeszcze później. Pamiętaj nic na silę, sam przyjdzie odpowiedni moment gdy dziecko samo zacznie chodzić

Wymawia ze zrozumieniem pierwsze słowa – pod koniec 12 miesiąca zasób słów maluszka nie tylko się wzbogaca, ale zaczyna on wypowiadać słowa ze zrozumieniem, często pasującymi do danej sytuacji.. Możesz być pewna, że „mama” jest już słowem, a nie przypadkowym zlepkiem sylab. Maluszek może Cię nie raz  zaskoczyć jakimś nowymi słowami. Może się zdarzyć j, ze dziecko w tym okresie zamilknie. Nie powinnaś się tym zbytnio przejmować. Po prostu Twoja pociecha jest skupiona na czymś o wiele bardziej „istotnym” dla niego - na nauce chodzenia. Może na moment zapomnieć słowa, które się nauczyło. W krotce wróci wszystko do normy

Rozumie proste polecenia. Dziecko rozumie już większość słów, które się do niego mówi, a nawet wykonuje czynności o które go prosisz, np. podaje lalkę, misia, pokazuje gdzie jest samochód. Potrafi już współpracować przy ubieraniu, wyciąga rączkę, gdy go o to prosisz.. Staraj się do dziecka dużo mówić, i powtarzać często polecenia. Pomoże mu to utrwalić sobie znaczenie pewnych słów. Jeżeli cos jest nowe pokaż mu to, pozwól dotknąć, zobaczyć. Tłumacząc staraj się gestykulować – maluszek szybciej zrozumie o co Ci chodzi.

Chętnie naśladuje dorosłych. Większości, rzeczy maluch nauczył się obserwując Ciebie. Widząc jak się uśmiechasz zaczął się odwzajemniać tym samym, gdy czule go przytulałaś nauczył okazywać się miłość itp. Mimo iż skończył rok nadal jesteś dla niego wzorcem do naśladowania, dlatego stara się robić to samo co ty. Może się zdarzyć, że zabawki nie będą mu sprawiać tyle radości co buszowanie w kuchni po garnkach. Po prostu, skoro mama gotuje, czemu on ma nie spróbować Nie zabraniaj dziecku próbować nowych rzeczy, pozwól mu robić to co Ty sama. Wiadomo, ze pewne rzeczy są jeszcze dla niego niebezpieczne, ale i z tym można sobie poradzić. Kup dziecku zabawki imitujące prawdziwe rzeczy: zestaw do majsterkowania, plastikowe naczynia. Dzieci przez naśladownictwo rozwijają coraz więcej swoich umiejętności.

Ma świadomość odrębności. Dziecko ma świadomość, że jest odrębną istotą. Żywo reaguje na swoje odbicie w lustrze Rozpoznaje już swoje ubrania i swoje zabawki, którymi nie lubi się dzielić. Natomiast nie widzi żadnych przeciwwskazań, aby zagarnąć cudze. 

Lubią towarzystwo innych dzieci. Dzieci w tym samym wieku lubią się sobie przyglądać, wyciągać do siebie rączkę, trochę pokonwersować. Gorzej jest z zabawa, dzieci w tym wieku raczej bawią się obok niż razem. Miedzy rówieśnikami może dojść do pierwszych konfliktów, dzieci nie znają pojęcia wspólna zabawa i dzielenie się zabawkami. Staraj się, aby dziecko miało jak najczęstszy kontakt z innymi, w ten sposób będzie uczyło komunikowania i budowania poprawnych relacji społecznych.
.

Umie protestować Dziecko ma już w tym wieku duże poczucie własnej odrębności i pomału staje się indywidualistą . Coraz bardziej wyznacza swoje terytorium i nie lubi kiedy mu się czegoś zabrania. Rodzice mogą napotkać opór dziecka, kiedy proszą go o coś. Maluszek przy tym kręci stanowczo głową, a niekiedy mówi „nie” Jeżeli to nie powagą, sięga po metodę płaczu. To najwyższy  czas, aby zacząć wychowywanie dziecka Maluch nie wątpliwie rozumie kiedy mu czegoś nie wolno, będzie jednak sprawdzać granice do których może się posunąć. Kluczem do dobrego wychowania jest stanowczość i konsekwencja. Łatwo nie będzie, bo dziecko zna 1000 sposobów aby zmiękczyć serce rodziców. Niestety, gdy nie wolno, to nie wolno i nie można ulęgać słodkiej mince….

Jest coraz bardziej mądry. Maluch potrafi się skupić na danej rzeczy nawet 20 minut, uwielbia zabawę i coraz lepiej radzi sobie z rzeczami wymagającymi nie tylko wysiłku sprawnościowego, ale tez i intelektualnego: potrafi dwoma palcami unieść drobny przedmiot, wkładać jedne rzeczy w drugie oraz wyciągać je z ciasnych przestrzeni Niektóre
dzieci przyswajają sobie umiejętność samodzielnego jedzenia – często kończy się to wylądowaniem talerza na podłodze. Praktyka czyni jednak mistrza, nie zabraniaj dziecku usamodzielnić się.
Artykuł pochodzi ze strony - http://www.poradnikmamy.pl/, jest kwintesencją tego co chciałam się dowiedzieć. Polecam tę stronę, znajdziecie tam wiele ciekawych porad.

Ale pamietajmy każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Dajmy dziecku czas i swobodę w działaniu. Zachęcajmy do poznawania świata ( dotykania różnych przedmiotów, puszczajmy muzykę, czytajmy ale i bądzmy z Nim, wystarczy że będzie czuł naszą obecność i miłość).

A o to mój (prawie) roczny skarb:
Wielkie odliczanie trwa ! Do pierwszych urodzin zostało już tylko 16 dni !!!


3 komentarze:

  1. a najlepiej potrafi...zakoczyć swoją mamę

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapewne miało być- zaskoczyć i zgadzam sie w 100%, naszczescie jak narazie w większości pozytywnie ;)
    Pozdrawiam i dziekuję za odwiedziny

    OdpowiedzUsuń