wtorek, 13 września 2011

Gry i zabawy edukacyjne

Z przyjściem nowej mody na życie "eko" czyli zdrowego żywienia i segregacji śmieci przyszła również na edukacyjne zabawki. Każda powinna być wykonana ze zdrowych materiałów - najlepiej z drewna, być kolorowa, atrakcyjna no i wykonać czarną robotę za rodzica - powinna uczyć nasze dziecko. Pomysły sprzedawców nie mają końca. Począwszy na nauce literek, cyferek przez naśladownictwo odgłosów zwierząt aż po naukę jezyków obcych. Niebyłoby w tym  nic złego gdyby do tego jeszcze rodzic poświęcił dziecku czas,bawił się, pomagał w nauce i motywował. Danie maluszkowi takiej zabawki nie załatwi za nas problemu. 
Wielu pediatrów, psychologów i fizjoterapeutów dziecięcych potwierdza iż nauka przez zabawę jest najlepszym rozwiązaniem. Dzieci szybko się uczą, chętnie próbują nowych rzeczy ale też bardzo szybko się nudzą danym przedmiotem. Niestety nie jesteśmy w stanie codziennie kupować dziecku kilku zabawek tak aby co chwile dostarczać mu nowe bodzce. Chciałabym otworzyć nowy cykl w którym bedę proponować Wam zabawy edukacyjne dla dzieci w różnym wieku. Zapewniam Wam, że są to proste i szybkie zabawy, które możemy przygotować w domu bez wyszukanych akcesoriów.  Każdą z nich postaram się w skrócie opisać. Jak wpływa na nasze pociechy, jak możemy je modyfikować i dla jakiego wieku są przeznaczone (nie bez przyczyny podaje się wiek, gdyż w tych własnie miesiącach rozwijają się dane funkcje, układy i narządy dziecka)
Zatem zaczynajmy!

Pierwszą zabawę, którą chciałabym Wam przedstawić to BUJANIE W KOCU (6-12 miesiecy)

Co należy zrobić?
Przez 9 miesiecy życia w brzuchu mamy, dzidziuś doznaje wielu wrażeń związanych z bujaniem i melodyjnym kołysaniem. Zna te doznania i pragnie je doznawać także po przyjściu na świat..
Do zabawy potrzebujemy duży miękki kocyk oraz drugą osobę dorosłą najlepiej silnego tatę.
Na srodku koca ułóżcie dziecko. Obie osoby chwytają koc i powoli, stopniowo unoszą go do gówy. Powoli wprawiają go w ruch, tym samym kołyszą dziecko.

Jak to pomaga dziecku w uczeniu się?
Potrzeba kołysania jest niezbędna do prawidłowego rozwoju móżdżka odpowiedzialnego za koordynację ruchów całego ciała. Pomaga w wyciszeniu, uspokojeniu. Sprawia iż dzidzia czuje się bezpiecznie, tak jak w brzuchu mamy.

Wskazówka:
Aby dodać dziecku otuchy możemy śpiewać wesołą piosenkę np. "Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal..." 

1 komentarz:

  1. Masz racje, zabawka to nie wszystko, fajnie jest wspolnie z dzieckiem poznawac swiat :)

    OdpowiedzUsuń