środa, 2 marca 2011

Rozszerzanie diety czyli żywieniowa łamigłówka.

Jedzenie to ogromna przygoda, przyjemność ale i stres związany z wprowadzaniem nowych produktów do diety naszego malucha. Gdy dziecko ma 5-6 miesięca powinnyśmy wprowadzać jeden stały posiłek w ciągu dnia. Zaczynamy od przecierów owocowych i warzywnych, kaszek na mleku. Do ok. 5 roku życia dziecko nabiera nawyków żywieniowych na całe życie, dlatego właśnie od samego początku powinnyśmy uczyć i zachęcać dzieci do smakowania nowych potraw. Często zadajesz sobie pytanie- jak w pięciu posiłkach dziennie przemycić wszystkie niezbędne wartości odżywcze? Poniżej proponuję Wam sprawdzone potrawy dla maluchów.
Krem z marchewki ( od 5 miesiąca)
Potrzebujemy:
Jedna marchewka najlepiej jeśli jest z uprawy ekologicznej
Kleik kukurydziany
Łyżka oliwy (najlepiej extra virgin z pierwszego tłoczenia)
Marchewkę umyj, obierz i ugotuj, pokrój na kawałki i zmiksuj. Dadaj nieco przegotowanej wody. Dadaj porcję kleiku kukurydzianego (przygotowanego według przepisu na opakowaniu). Kleik zmieszaj z marchewką i dodaj oliwę. Do popicia podaj przegotowaną wodę.
Przygotowanie tego obiadku zajmie Wam dosłownie 10 min a będziecie miały satysfakcję, bo jestem przekonana że Wasze maleństwo zje je chętniej niż gotowy słoiczek. Przez krótki czas podawałam swojej małej gotowe słoiczki. Po aferze związanej z firmą Gerber zdecydowałam się na firmę Hipp. Uczestniczyłam w spotkaniu z przedstawicielką tejże firmy. Dowiedziałam się, że wszystkie produkty zawarte w posiłkach są produkowane poza granicami naszego kraju w Niemczech Austrii i Szwajcarii. Wszystkie produkty są rzeczywiście z ekologicznych upraw ale nie ma już nic na temat transportu ich do Polski. Dlatego namawiam Was abyście same przygotowywały posiłki swoim maleństwom. Macie jakieś sprawdzone przepisy na posiłki dla Waszych pociech? Podziel się nami!

1 komentarz:

  1. O tak! Jedzenie to zdecydowanie ogromna przygoda!:)

    OdpowiedzUsuń