niedziela, 22 maja 2011

Ćwiczenia dla młodej mamy... czyli ciężki powrót do formy

Zawsze słyszałam od mamy: nie garb się, nie siedź tak krzywo. Zobaczysz będziesz miała problemy z kręgosłupem! Nie wiem dlaczego młody człowiek jest tak bardzo negatywnie nastawiony do wszelkich porad jakie dają mu dorośli. Już przed ciążą odczuwałam dolegliwości związane z kręgosłupem. Tłumaczyłam to sobie niewygodnym materacem, zbyt długim siedzeniem przed komputerem. Nie były one jednak tak silne jak pod koniec ciąży i po jej zakończeniu. Moja córcia waży 8kg. Codziennie po kilka razy podnoszę ją, przesuwam, podrzucam, trzymam do odbicia… Zdarza się też przecież, że trzeba przenieść, podnieść wózek, fotelik do tego jeszcze zakupy, torba z najpotrzebniejszymi akcesoriami… Obawiam się, że mój kręgosłup niedługo odmówi mi posłuszeństwa. Niestety ból jest coraz większy. Czy Wy też odczuwacie ból w dolnej części kręgosłupa, jak sobie z nim radzicie?  Zauważyłam też, że mimo tego iż do tej pory prowadziłam dość aktywny tryb życia, skończyłam Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu gdzie na brak ruchu nie mogłam narzekać, to teraz czuję, że brak mi kondycji. Szybko się męczę. Przyszła wiosna, czas na zmiany! I zdecydowanie nie chodzi tu o wagę ale o kondycję.
Jeśli mogę Wam coś poradzić, to zachęcam Was na wszelkie zajęcia w wodzie! Świetnie sprawdza się aqua aerobic ale i zwykłe taplanie się w wodzie. Zaufajcie mi, to naprawdę pomaga! Poniżej przedstawiam zestaw kilku przydatnych ćwiczeń dla młodych mam.
1.       Połóż swoje maleństwo brzuszkiem na swojej klatce piersiowej. Dzieciaki bardzo lubią leżeć na brzuchu mamy, mogą wtedy słuchać naszego bicia serca, co przypomina im czas kiedy były w brzuszku. W tej samej pozycji, z dzieckiem na brzuchu, wykonuj skłony - leżąc z ugiętymi w kolanach nogami unoś głowę.
2.       Połóż na podłodze kocyk albo becik, tak aby dziecku było na nim wygodnie. Sama przyjmij pozycję jak do tradycyjnych pompek. Uwaga !!!! Twoja głowa ma być nad dzieckiem a ręce obok niego ;) no i zaczynamy... robimy tradycyjną pompkę i... całujemy nasze pociechy :) w brzuszki, rączki, nóżki - inwencja twórcza mam nie ma granic :) To rewelacyjne ćwiczenie i do tego super zabawa z dzieckiem.

Polecam również kilka stronek internetowych, gdzie znajdziecie wiele przydatnych porad, jak ćwiczyć, jak dobrać sobie dietę  i jak szybko i skutecznie wrócić do formy z przed ciąży.

1.       www.schudnijmy.pl

2 komentarze:

  1. Mnie bardziej boli górna część pleców :/ I to naprawdę mocno, a po ciąży garbię się strasznie :/ Pozdrawiam ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam dla Ciebie, dobrą radę: idź do lekarza ortopedy. Ja po dwóch ciążach nie mam żadnych problemów z kręgosłupem, ale moja kuzynka skończyła na stole operacyjnym. Jej bóle zaczęły się w ciąży, a później nie ustępowały. Przez pół roku próbowała obejść problem gimnastyka w wodzie, naświetlaniami, masażami, nawet zastrzykami ze sterydów (wszystko zalecenia lek ogólnego). Dopiero jak zaczął jej drętwieć pośladek,łydka i pół stopy podeszła do sprawy poważnie. Okazało się że ma przepuklinę lędźwiową. Już jest po operacji i czuje się świetnie, ale nie wiadomo czy jakby zwlekała jeszcze miesiąc to nie doszłoby do nieodwracalnego zwyrodnienia rdzenia kręgowego i częściowego paraliżu. Dlatego dziewczyny, ciąża ciążą, ale ból może być objawem poważnego problemu, potrzebna jest diagnoza, basen czasem nie wystarczy...

    OdpowiedzUsuń